Na jakie słodkości podczas świąt może pozwolić sobie osoba z cukrzycą?
Nasz dietetyk, mgr Joanna Wójcik, przygotowała całe wigilijne menu specjalnie dla diabetyków. W jej propozycjach świątecznego menu pojawiają się również słodkości. Zapraszamy do lektury i szukania inspiracji w świątecznych przygotowaniach.
Kutia z makiem – wcale nie musisz z niej rezygnować, ale zjedz z umiarem, do jej przygotowania użyj kaszy pęczak (zamiast tradycyjnie pszenicy), NIE KORZYSTAJ z gotowej masy makowej, zamiast miodu użyj dozwolonego słodzika np. ksylitolu lub erytrolu, rodzynki zamień na naturalną suszoną żurawinę ( zwróć uwagę, aby w składzie nie było glazury cukrowej, dodanego cukru).
Składniki na 1 porcję:
- 30g kaszy pęczak
- 40 g maku niebieskiego
- 40-50 ml mleka migdałowego naturalnego, bez dodatku cukru
- 1 płaska łyżka ksylitolu lub erytrolu
- 1 łyżka orzechów włoskich posiekanych
- 1 łyżka migdałów
- 1 łyżka żurawiny suszonej (bez dodatku cukru, glazury cukrowej),
- 1 płaska łyżeczka tartej sparzonej skórki pomarańczy.
Przygotowanie:
- Zagotować mleko migdałowe. Dodać suchy mielony mak i dokładnie wymieszać. Do maku dodać pozostałe składniki (wcześniej orzechy, migdały i żurawinę przelać wrzątkiem) wymieszać do połączenia, dodać ksylitol lub erytrol według uznania
- W rondelku zagotować wodę z dodatkiem odrobiny soli. Wsypać kaszę i gotować na małym ogniu przez około 5-10 minut, aż kasza wchłonie połowę wody. Następnie rondelek przykryć pokrywką oraz „otulić” kocem i odstawić na pół godziny, wymieszać z masą makową.
Kompot z suszu – nie dodawaj do niego cukru ani innych słodzików, i tak będzie wystarczająco słodki, dodatek cynamonu obniży poziom cukru we krwi; wypij symbolicznie pół filiżanki kompotu, jako element wieczerzy wigilijnej, do picia używaj jednak głownie wody zarówno do posiłków jak i między nimi
Składniki:
- pomarańcza
- cytryna
- garść suszonych jabłek
- garść suszonych śliwek
- kilka suszonych moreli
- cynamon
- imbir
- goździki
Przygotowanie:
- Suszone owoce opłukać, osączyć i zalać przegotowaną wodą. Odstawić na 3–4 godziny.
- Pomarańczę i cytrynę sparzyć, pokroić w plastry. Dodać do napęczniałych owoców. Wrzucić korę cynamonu i goździki.
- Gotować na małym ogniu około 25 minut, uważając, by owoce się nie rozpadły. Dobrze schłodzić i przelać do szklanej salaterki lub dzbanka.
Piernik zamiast mąki użyj gotowanej fasoli, zdziwisz się, ale smakuje prawie identycznie jak tradycyjny, ale ma dużo niższy IG
Składniki:
- 150 g suchej fasoli
- 3 jajka
- 150 g ksylitolu
- 3 łyżki przyprawy do piernika (bez dodatku mąki i cukru)
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżeczka cynamonu.
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Polewa:
- 3 łyżki kakao
- 1 łyżka masła
- 1,5 łyżki ksylitolu
- 2 łyżki mleka
Przygotowanie:
- Fasolę moczyć przez noc, odcedzić, zalać świeżą wodą i ugotować do miękkości bez dodatku soli. Wystudzić.
- Fasolę zmiksować z resztą składników na gładką masę. Przelać do formy, i piec ok. 40-50 minut w nagrzanym do 180 stopni piekarniku
- Składniki na polewę podgrzać, mieszając aż ksylitol się rozpuści. Posmarować przestudzony piernik i zostawić do zastygnięcia.
Po kolacji wigilijnej wybierz się na spacer, wystarczy pół godziny spokojnego marszu aby wspomóc procesy trawienne i obniżyć glikemię poposiłkową. Wesołych Świąt!