Przyszła wiosna, czas na ruch! A ruch to prewencja cukrzycy i sposób na jej kontrolę. Aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w życiu osób z cukrzycą. Poprawia kontrolę glikemii i profil lipidowy, zmniejsza czynniki ryzyka chorób układu krążenia, przyczynia się do spadku masy ciała oraz poprawia samopoczucie i nastrój.
Dodatnie temperatury zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ma to swoje uzasadnienie – trening wykonywany na zewnątrz dotlenia nasze ciało i umysł. Z kolei słońce to najlepsze źródło witaminy D3, znanej ze swoich wszechstronnych właściwości zdrowotnych. Wiosna to również dobry moment, by powrócić do aktywności fizycznej po zimie.
Jakie aktywności polecamy w szczególności na wiosnę?
1. Spacer – ten rodzaj aktywności jest szczególnie polecany diabetykom. Do olbrzymich zalet spacerowania należy to, że nie wymaga wcześniejszego przygotowania ani nakładu środków finansowych. Wystarczą wygodne buty i dobre nastawienie. Poza oczywistymi korzyściami wynikającymi ze spacerów dla naszego ciała, na spacerowaniu zyska również nasza psychika. Dzięki regularnym spacerom spada poziom stresu, uwalniają się hormony szczęścia, a nasza koncentracja i myślenia ulegają poprawie.
2. Nordic Walking – czyli „marsz z kijkami” cieszy się dużą popularnością w ostatnich latach. Nordic walking jest dyscypliną angażującą aż 90% mięśni. Równomiernie ćwiczą mięśnie nóg, klatki piersiowej, ramion i pleców, jednocześnie nie są obciążone stawy kolanowe, biodrowe oraz ścięgna. Regularne marsze w połączeniu z odpowiednią dietą pozwolą utrzymać cukier w ryzach.
3. Siłownie zewnętrzne – mogą stanowić urozmaicenie codziennej aktywności. Umiejscowione w okolicach parków czy placów zabaw mogą stanowić punkt spacerowy. Orbitrek, narciarz, jeździec, biegacz- to jedne z nielicznych sprzętów, które możemy spotkać na siłowniach plenerowych. Ćwiczenia, które są dostępne dzięki tym urządzeniom, są proste i intuicyjne, dostępne dla osób z każdej grupy wiekowej. Należy pamiętać, że przy stwierdzonej cukrzycy nie są korzystne intensywne treningi siłowe. Ćwiczenia o dużej intensywności, jak ćwiczenia statyczne, anaerobowe, podnoszenie ciężarów, dedykowane są wyłącznie osobom z dobrze wyrównaną cukrzycą, wyłącznie po informacji od lekarza o braku przeciwwskazań.
4. Rower – rekreacyjna jazda na rowerze jest nie tylko przyjemna, ale też korzystna dla naszego zdrowia. Jazda na rowerze z umiarkowaną intensywnością normalizuje poziom cukru we krwi. Jazda wśród budzącej się do życia przyrody to wspaniały pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu. Wystarczą 2-3 przejażdżki tygodniowo aby poprawić naszą kondycję i wydolność całego organizmu. Wybierając się na dłuższą jazdę rowerem nie można zapomnieć o zabezpieczeniu w postaci glukozy, owocu czy batonika.
5. Slow jogging – Spokojne truchtanie będzie naszym sprzymierzeńcem w walce z cukrzycą. Jogging o niskiej intensywności pomoże obniżyć stężenie glukozy we krwi. Slow jogging to jedna z najbezpieczniejszych odmian aktywności fizycznej. Podczas tej aktywności nie dochodzi bowiem do obciążenia układu metabolicznego oraz krwionośnego. Wystarczy pół godziny dziennie, aby regularne treningi pozytywnie wpłynęły na funkcjonowanie naszego organizmu.
Nie czekaj na odpowiedni moment, by zacząć pracować nad swoją formą. „Właściwy moment nie istnieje”. Zrób krok w stronę aktywności a na pewno nie pożałujesz swojej decyzji.
W utrzymaniu motywacji może pomóc planowanie oraz podsumowywanie aktywności fizycznej.
Ułatwi to dzienniczek aktywności, w którym można zanotować:
• swój cel oraz plan na każdy dzień
• poziom glikemii przed i po treningu
• pomiary ciała
• rodzaj oraz czas trwania aktywności fizycznej
• codzienny jadłospis
• ilość wypitej wody
• notatki oraz podsumowanie
Pobierz planer: Planer-A5.pdf (diagnosis.pl)